Årets katt

2022-04-18 kl. 14:31 av Webmaster


Birmasällskapets tävling årets katt


 

2019

SVERAK

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 NW SC JW DVM SE*Amloves Viva La Vida a21 Katarina & Joakim Ekström Erman 750
2 IP SC DVM S*Linéahuset’s Quimba n Eva Porat 530
3 SC SE*Altona Kitten's Euphoria b Liselotte Svensson 500
4 IC SE*Kilverdalens Petronella a Anna Neykova 470
5 IC S*Kilenskogens Yamina b Ann Bentzer 350
6 SW IC JW S*Linéahuset’s Pretty Belindha n Eva Porat 310
7 IC Taropaves Xanadu b Eva Porat 290
8 CH S*Respons Tarzena Gull a Annika & Göran Filander 250

Bästa kastrat

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 WW13 SP GIC DSM DVM S*Linéahuset’s Maharajah b Eva Porat 750
1 SP SC DSM Shenandoahs Winni g Lena Nordström 750
3 IP SC DVM S*Linéahuset’s Quimba n Eva Porat 590
4 PR SC S*Raus Höjden's Bella Luna a21 Anders & Christina Nilsson 430
4 SP SC DSM DVM S*Raus Höjden’s Noah Af Raus n21 Anders & Christina Nilsson 430
6 IP SC S*Raus Höjden’s Emmy Rose Af Raus b Anders & Christina Nilsson 410
7 IP IC S*Ida’s Amaryllis f21 Ann Bentzer 370
7 GIP SC SE*Noble Wonder's Bazil n Karin Montonen 370
9 SP S*Lyckohjärtats Enzo e21 Helena Olsson 310
10 SP SE*Liljelundens Avatar c21 Sara Pääjärvi 290
11 GIP SC IDP*Backkara’s Azzaro b Anita & Catharina Särkioja 270
12 PR CH SE*Värmekällan's Bella Donna f Lisa Nordlund 200

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 SW IC JW S*Linéahuset’s Pretty Belindha n Eva Porat 750
2 JW S*White Treasure’s Yust a Yewel c21 Annika Johnsson 590
3 S*Golden Beauty’s Ulle-Gulle b Jennie Kallström 580
4 S*Ziblora’s Masterpiece b Anna Neykova 490
5 SE*Maderakkas Egil b Liselotte Mandre 430
6 S*Tinywinys Xpress Xylos b Karin Montonen 370
7 SE*Amloves Drop It Like It´s Hot h Katarina & Joakim Ekström Erman 150
7 S*Super Classic's Glorious Gloria a Evelyn Fridenmyr 150

Bästa veteran

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 WW13 SP GIC DSM DVM S*Linéahuset’s Maharajah b Eva Porat 750
2 SP SC DSM Shenandoahs Winni g Lena Nordström 600
2 GIP SC IDP*Backkara’s Azzaro b Anita & Catharina Särkioja 600
4 SP SC DSM DVM S*Raus Höjden’s Noah Af Raus n21 Anders & Christina Nilsson 460
5 IP IC S*Ida’s Amaryllis f21 Ann Bentzer 300

2018

SVERAK

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 NW JW GIC Amloves Viva La Vida a21 Katarina & Joakim Ekström-Erman 750
2 SC DVM Raushöjdens Bella Luna a21 Anders & Christina Nilsson 590
3 IC Bibendums Goodride Spider Girl f Ditte Freudenthal 470
4 SC DVM Lineahusets Quimba n Eva Porat 350
4 SC Rawalpindi's Stephanie n Lise-Lotte Svensson 350
5 GIC Altona Kittens Euphoria b Lise-Lotte Svensson 340
6 GIC JW Taropaves Van Halen n Annelie Finnebäck 310
7 GIC Fashioncats Odd Molly n Helena Olsson 290
7 IC Pendle Star Rosella d Lena Nordström 290
8 SC Noblewonders Chanel n Karin Montonen 260
9 SC Kurt a Kerstin Eslund 250

Bästa kastrat

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 WW13,SP/GIC DSM,DVM Lineahusets Maharajah n Eva Porat 750
1 SP/SC Macannies Tizzla b21 Ann & Jan Persson 750
1 SP/SC JW DSM DVM Raushöjdens Noah af Raus n21 Anders & Christina Nilsson 750
2 EC/GIP Shenandoahs Winni g Lena Nordström 670
3 SP Liljelundens Avatar c21 Sara Pääjärvi 570
4 EP/EC Shenandoahs Zara n Lena Nordström 510
5 IP/SC Noblewonders Bazil n Karin Montonen 430
6 GIP Lyckohjärtats Enzo e21 Helena Olsson 390
7 PR/SC Raushöjdens Emmy Rose af Raus b Anders & Christina Nilsson 350

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 Rydeströms Blue Princess a21 Annika Johnsson 590
2 GIC Taropaves Van Halen n Annelie Finnebäck 580
3 Lineahusets Pretty Belindha n Eva Porat 570
4 Respons Tarzena Gull a Annika & Göran Filander 320
5 Taropaves Xanax n Annelie Finnebäck 280
6 Amloves Crystal Girl b Katarina & Joakim Ekström-Erman 270
7 Amloves Drop it like its Hot h Katarina & Joakim Ekström-Erman 190
8 Amloves Design in Sweden b Katarina & Joakim Ekström-Erman 140

Bästa senior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 WW13,SP/GIC DSM,DVM Lineahusets Maharajah b Eva Porat 750
2 EP/EC Shenandoahs Zara f Lena Nordström 450

Bästa veteran

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 WW13,SP/GIC DSM,DVM Lineahusets Maharajah b Eva Porat 750
2 EC/GIP Shenandoahs Winni g Lena Nordström 650

2017

SVERAK

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 JW WW'17 CH SE*Amloves Qing of Sweden b Katarina Erman 1006
2 SC, DWM S*Raushöjdens Bella Luna a21 Anders & Christina Nilsson 824
3 GIC Noppeligans LeRoy c Agneta Ehrenholm 482
4 CH CaTaLis Ragnar b Eva Johansson 300
5 CH Värmekällans Bella Donna f Lisa Nordlund 190

Bästa kastrat

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 SP/SC JW DSM DVM S*Raushöjdens Noah af Raus n21 Anders & Christina Nilsson 861
2 EP/EC Shenandoas Zara f Lena Nordström 476
3 GIP/EC Shenandoas Winni f Lena Nordström 350
4 GIP/GIC Ceasar a Annika Filander 200

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 WW17 JW SE*Amloves Qing of Sweden b Katarina & Robert Erman 1132
2 JW Taropaves Van Halen n Annelie Finnebäck 829

Bästa senior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 IP/SC Shenandoas Zara f Lena Nordström 514

Bästa veteran

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 SP/SC Shenandoas Winni f Lena Nordström 500
2 GIP/GIC Ceasar a Annika Filander 200

2016

SVERAK

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 SC SE*Noble Wonder's Chanel n Karin Montonen 350
1 SC SE*Fireheart's TsuTey a Inga-Britt Björling 350
3 IC S*Respons Wilda Mathilda f Annika Filander 270
4 CH S*Gulledej's Lucinda g Kristina Sahlback 250

Bästa kastrat

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 GIP/SC S*Birmastans Barbamama g21 Maggan Norlander 665
2 EP S*Centauri's Maulkin DSM DVM a Birgitta Edling 637
3 IP/SC Shenandoah's Zara f Lena Nordström 563
4 SC Shenandoah's Winni g Lena Nordström 350
5 PR S*Gulledej's Loke e Annelie Finnebäck 290
6 GIP S*Gulledej's Kronos b Annelie Finnebäck 250

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 SE*Amloves Only True Love JW NW b Katarina & Robert Erman 1005
2 IP Biseros Fighter n Kerstin Knutsäter 270

Bästa senior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 SC Shenandoah's Winni g Lena Nordström 513
2 GIP/SC S*Birmastans Barbamama g21 Maggan Norlander 400

Bästa veteran

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EP S*Centauri's Maulkin DSM DVM a Birgitta Edling 513

2015

SVERAK

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 GIC S*White Treasurs Quizz JW n21 Katarina Erman 1697
2 SC NO*Stadlerkattens Elmer JW e Tove & Jan Stadler 1193
3 IC S*RausHöjden´s Bella Luna a21 Anders & Christina Nilsson 661
4 IC DK*Liljebacken Street Jazz a21 Gabriella Pirklbauer 554
5 IC SE*Amloves Freedom n Tove & Jan Stadler 509
6 GIC S*Noppeligans LeRoy c Agneta Ehrenholm 340
7 CH S*Respons Wilda Mathilda f Annika Filander 260
8 SC Shenandoahs Winni g Lena Nordström 250
9 SE*Amazing Chablis Af Angus b21 Sara Århammar 240

Bästa kastrat

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 GIC SP&GIC S*RausHöjden´s Melwin a Anders & Christina Nilsson 1316
2 EP EP S*Centauri´s Maulkin DSM DVM a Birgitta Edling 1225
3 SC S*RausHöjden´s Noah of Raus n21 Anders & Christina Nilsson 915
4 SC Shenandohas Zara f Lena Nordström 330
5 SC DK*Liljebacken Shine of Luck a21 Gabriella Pirklbauer 310

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 SE*Amloves Freedom n Tove & Jan Stadler 897
2 DK*Liljebacken Street Jazz a21 Gabriella Pirklbauer 410
3 Goopi-Dennu Laty Mery e21 Lena Nordström 350
4 S*RausHöjden´s Andante af Raus b Lena Ekström 310
5 S*RausHöjdens Bella Luna a21 Anders & Christina Nilsson 300
6 S*RausHöjden´s Bella Donna n Lena Ekström 270
7 Dunibella f Susanne Öhrström 250
8 S*Kultbergets Marisol a21 Sofia Movinger 150

Bästa senior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 SC Shenandoahs Winni g Lena Nordström 390

Bästa veteran

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EP S*Centauri´s Maulkin DSM DVM a Birgitta Edling 522

Bästa uppfödning

Placering Titel Katt Ägare Poäng
1 S*RausHöjden´s Lena Ekström 100

2014

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 SC Backkara's Mayday DSM g21 Annika Johnsson 1455
2 IC S*White Treasures Quizz, JW n21 Katarina Erman 1248
3 SC S*Raushöjdens Noah af Raus JW n21 Anders & Christina Nilsson 660
4 IC S*Millans Mirakel Toulouse c21 Ann Bentzer 330
5 SC Shenandoahs Winni g Lena Nordström 280
6 IC Romeo van de Simona's n Eva Johansson 270
7 IC S*Ziblora's Chiquitita c Inger Landén 260
8 IC S*Nebulosans Trollska Trolla n21 Eivor Bertilsson 240

Bästa kastrat

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 SP & GIC S*Raushöjdens Melwina a Anders & Christina Nilsson 1174
2 EP S*Centauris Maulkin DSM DVM a Birgitta Edling 950
3 SP & SC Shenandoahs Zara f Lena Nordström 350
4 GIP & SC Gino van de Simona's b21 Marie Carlberg 310
5 PR S*Meinkings Coco Chanel f21 Pirkko Meinking 290
6 IP & IC Caesar a Annika Filander 280

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 S*White Treasures Quizz, JW n21 Katarina Erman 1402
2 NO*Stalderkattens Elmer JW e Jan & Tove Stalder 1164
3 S*Millans Mirakel Toulouse c21 Ann Bentzer 230

Bästa senior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 SC Shenandoahs Winni g Lena Nordström 414
2 IP & GIC Caesar a Annika Filander 240

Bästa veteran

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EP S*Centauris Maulkin DSM DVM a Birgitta Edling 517

Bästa avelshane

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 IC S*Birmastans Strokkur af Island a Agneta Ehrenholm 25,53

2013

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EC S*Kumayama Minami DSM DVM n Monica Tranströmer 1382
2 NW IC DK*Oddenvejen Ynde JW n Nils Axel Nissen & Storm Lunde 724
3 SC N*Totenkatten´s Elizio a Nils Axel Nissen & Storm Lunde 523
4 IC S*Raushöjden´s Noah af Raus JW n21 Anders & Christina Nilsson 439
5 SC S*Liljebackens Shine of Luck a21 Gabriella Pirklbauer 350
5 SC S*Nord Silvas Fiesta de Sun DVM b Inger Landén 350
7 SC Shenandoahs Winni g Lena & Gert Nordström 240
8 GIC Shenandoahs Zara f Lena & Gert Nordström 200

Bästa kastrat

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EP S*Centauris Maulkin DSM DVM a Birgitta Edling 1372
2 GIP/GIC S*Raushöjden´s Melwina a Anders & Christina Nilsson 760
3 SP&GIC Shenandoahs Unni n Lena & Gert Nordström 484
4 SP S*Herrgryts Aladin n Maria Eriksson 444
5 GIP Shenandoahs Gran Eneldo MMJX d Maria Eriksson & Jörgen Rocklind 350

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 NW DK*Oddenvejen Ynde JW n Nils Axel Nissen & Storm Lunde 1316
2 S*Raushöjdens Noah of Raus JW n21 Anders & Christina Nilsson 1291
3 S*Ziblora´s Chiqutita c Inger Landén 280

Bästa senior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EP S*Centauri´s Maulkin a Birgitta Edling 533

Bästa veteran

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EC S*Kumayamas Minami DSM DVM n Monica Tranströmer 513
2 SP&EC Biseros Tara n Kerstin Knutsäter 363

2012

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EC S*Kumayama Minami DSM DVM n Monica Tranströmer 1439
2 IC IDP S*Backkaras What a Joy g Anna Lidström 1147
3 GIC (N) Totenkatten’s Elzio a Nils Axel Nissen & Storm Lunde 591
4 GIC IDP*Backkaras Mayday g21 Annika Johnsson 350
4 SC S*Kundalini’s Heavenly Blue Haely a Monica Tranströmer 350
4 IC DK*Liljebacken Shine of Luck a21 Gabriella Pirklbauer 350
4 GIC S*Saphire Extreme Sharp Dressed Man n21 Angelika Brandel 350
4 SC Shenadoahs Winnie g Lena & Gert Nordström 350
9 IC S*Nord Silvas Fiesta de San b Inger Landén 340
10 SC S*Nordkapsbergets Lukas DVM c21 Maggan Norlander 330
10 GIC Shenandoahs Zara f Lena & Gert Nordström 330
12 GIC S*Tinywinys ZuperZnällaZilverZalva b Gudrun Westman 300
13 SC S*Francescas Maya e21 Anette Lundin 260
13 SC S*Kultberget’s Kiira c Angelika Brandel 260
15 SC S*Kultberget’s Tiffany a21 Angelika Brandel 250

Bästa kastrat

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 WW`10 SW`11 SP & EC S*Chimär’s Francesca DSM DVM a Anette Lundin 2021
2 EP S*Centauri’s Maulkin DSM DVM a Birgitta Edling 1253
3 GIP & GIC S*Nebulosan`s Caffra Marula DVM a Barbro Gretner 847
4 GIP & GIC (N) Turtlecat’s Maja a Synnöve Henjesand 649
5 GIP Shenandoahs Unni n Lena & Gert Nordström 340
6 SP & GIC S*Thuetussen’s Erik den förste a Lotta Tufvesson 170

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 (N) Totenkattens Elzio a Nils Axel Nissen & Storm Lunde 862
2 S*White Treasure’s Kandy Heart a Annika Johnsson 330
3 S*Sotvippans Piko a21 Ing-Marie Söderman 270
4 Ärtan’s Idun Zalvadottir f Gudrun Westman 260

Bästa senior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EP S*Centauri’s Maulkin DSM DVM a Birgitta Edling 542

Bästa veteran

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 WW`10 SW`11 SP & EC Chimär’s Francesca DSM DVM a Anette Lundin 518
2 EC S*Kumayama Minami DSM DVM n Monica Tranströmer 517
3 SP & EC Biseros Tara n Kerstin Knutsäter 508
4 SP & GIC S*Chimär’s Irina n Anneli Pääkkö 304
5 EP & EC (N) Turtlecat’s My a Synnöve Henjesand 288

2011

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EC S*Kumayama Minami DSM n Monica Tranströmer 1365
2 SC STorsbovallen’s Bella a Rosalie Johnsson 647
3 IC (N) Marvilla’s White Diamond c Birgitte & Marie Christine Baglo 477
4 SC S*Torsbovallen’s Cassidy n21 Susanne Johnsson 350
5 GIC Mlyward Tootie Fruiti g Lena & Gert Nordström 320
5 SC S*Super Classic’s Madame Maxime c21 Anita Ekholm & Anna Hallstensson 320
7 IC S*Kultberget’s Kiira c Angelika Brandel 310
8 IC S*Trullholmens Domino b21 Cecilia Linde 300
9 IC S*Storeklev’s Fantasy n21 Maria Silén 280
10 SC S*Kultberget’s Tiffany a21 Angelika Brandel 260
10 GIC S*Stonridge Isn’t She Lovely a Susanne Johnsson 260
12 IC S*Mementos Nala c21 Inger Landén 250

Bästa kastrat

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 WW’10, SW’11 SP & EC S*Chimär’s Francesca DSM DVM a Anette Lundin 1969
2 EP ;EC S*Summerdays Sweet Sensation DSM n Lisbeth Larsson & Bert Persson 1498
3 SW’07 GIP SC (N) Honeyheart’s Pretty Scary Silver Fairy JW DVM DSM a Birgit Baglo & Marie Christine Baglo 1465
4 EP S*Centauris Maulkin DVM a Birgitta Edling 1164
5 IP & IC S*Meinking’s Merci n21 Anita Ekholm 1005
6 GIP CH (N) Turtlecat’s Minx Cocoa Cream b Nils Axel Nissen & Storm Lunde 655
7 SP (N) Turtlecat’s Mango Suprise DVM n Nils Axel Nissen & Storm Lunde 652
8 PR & IC (N) Turtlecat’s Maja a Synnöve Blix Henjesand 643
9 IP & IC Celia’s Papagena d21 Maria Silén 431
10 GIP GIC Shenandohas Unni n Lena & Gert Nordström 290

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 Backkara’s Mayday g21 Annika Johnsson 1131
2 S*Mementos Ariel b21 Liz Verkenius 637
3 S*Litalamin’s Tingeling n Anna Karin Holm 350
4 S*Super Classic’s Rowena Ravenclaw a21 Annika Ekersjö 310
5 S*Nord Silvos Fiesta de San b Inger Landén 280
6 SE*La Vera Vita Allan Snödroppe a Maria Silén 270
7 S*Saphire Extreme Sharp Dressed Man n21 Angelika Brandel 230

Bästa senior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EP S*Centauris Malkuin DVM a Birgitta Edling 532
2 IP & EC S*Blåbäret’s Benjamin c Inger Landén 445
3 IP & EC (N) Turtlecats Micherie a Synnöve Blix Henjesand 289

Bästa veteran

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 SW’11, WW’10 SP & EC S*Chimär’s Francesca DSM DVM a Anette Lundin 517
2 IP & EC Biseros Tara n Kerstin Knutsäter 513
3 EC S*Kumayama Minami n Monica Tranströmer 509
4 EP & IC (N) Turtelcats My a Synnöve Blix Henjesand 284

2010

SVERAK

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EC S*Kumayama Minami DSM n Monica Tranströmer 1463
2 IC S*Raus Höjden’s Melwina a Lena Ekström 1209
3 SC S*Ma’ha Gita Icing Sugar, DSM DVM n Eva & Hasse Persson 958
4 CH S*Raus Höjden’s Alfons Den Andre c21 Lena Ekström 387
5 GIC S*Kultberget’s Gattuso n Jeanette Houdi 350
6 SC Shenandoahs Winni g Lena Nordström 330
7 SC S*Lilla p’s Beyond Blues b Inger Landén 320
8 SC S*Birmastans Barbamama g21 Maggan Norlander 310
9 GIC S*Kundalini’s Heavenly Blue Haely a Monica Tranströmer 290
10 GIC S*Kultberget’s Haley b Angelika Brandel 270
10 CH S*Skönheten’s Isis c21 Maria Wahlström & Björn Lundmark 270

Bästa kastrat

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 WW’10 SP & EC S*Chimärs Francesca DSM DVM a Anette Lundin 2154
2 EP EC S*Summerdays Sweet Sensation DSM n Lisbeth Larsson & Bert Persson 1630
3 SW’07 SC NO*Honeyheart’s Pretty Scary Silver Fairy JW DSM DVM a Birgitte & Marie Christine Baglo 1557
4 GIP S*Moneris Prince Giljam b Veronika Trogen 1163
5 SP EP NO*Honeyheart’s Twisted Logic JW a Birgitte & Marie Christine Baglo 880
5 EP S*Centauri’sMaulkin a Birgitta Edling 880
7 SP NO* Turtlecat’s Mango Surprise n Nils Axel Nissen & Storm Lunde 499
8 IP SC S*Raus Höjden’s Melvin Why Not a Anders & Christina Nilsson 459
9 IP S*Make My Day’s Vilgot c21 Lena Harsten 407
10 IP Far East Gentle Touch c21 Angelika Brandel 270

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 S*Qremellos Brown Tortie Spider Girl C f Ditte Freudenthal 506
2 S*Raus Höjden’s Alfons Den Andre c21 Lena Ekström 474
3 S*Sotvippan’s Pascal n Ing-Marie Söderman 350
4 S*Raus Höjden’s Melwina a Lena Ekström 340
5 S*Coquet Dale’s Flareon n Ann Bentzer 300
6 NO*Kattemakerne Viola Prima b Nils Axel Nissen & Storm Lunde 330
6 S*Kultberget’s Kiira c Angelika Brandel 330
8 S*Nordkapsbergets Lukas c21 Maggan Norlander 210
9 S*Snölyktans Jumbo Jet af Gutten b Lena Harsten 190

Bästa senior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EC S*Kumayama Minami DSM n Monica Tranströmer 541
2 EP EC S*Summerdays Sweet Sensation n Lisbeth Larsson & Bert Persson 530
3 PR & SC NO*Turtlecat Micherie n Synnöve Blix Henjesand 471

Bästa veteran

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 WW’10 SP & EC S*Chimärs Francesca DSM DVM a Anette Lundin 521
2 EP & IC IC NO*Turtlecats My a Synnöve Blix Henjesand 513
3 GIP & GIC (N) Ace Ventura’s Adoring Arthemis c Merethe Pettersen 306
4 SP & EC S*Raus Höjden’s Amina n Lena Ekström 306

Bästa avelshane

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 IC DK*Khin-Mys’s Sherman a Eva & Hasse Persson 713,27

Bästa uppfödning

Placering Titel Katt Ägare Poäng
1 S*Raus Höjden’s Lena Ekström 586

2009

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EC S*Kumayama Minami DSM n Monica Tranströmer 1735
2 GIC S*Ma’ha Gita Icing Sugar n Eva & Hasse Persson 1648
3 SC S*Top Team Mercedes n Madelene Jonsson 1177
4 IP & EC S*Chimärs Francesca DSM a Anette Lundin 1064
5 GIC N*Honeyheart’s Funkmaster a Karin & Owe Eriksson 762
6 SC S*Summerday’s Sweet Bonnie JW a21 Lisbeth Larsson & Bert Persson 666
7 GIC S*Nebulosans Caffra Marula a Barbro Gretener 581
8 SC NL*Gino van de Simona’s b21 Marie Carlberg 557
9 GIC S*Lilla p’s Beyond Blues b Inger Landén 548
10 GIC N*Khanikatts Rowena f Kjetil Myrholt 522
11 CH S*Raus Höjden’s Bellamie a21 Lena Ekström 449
12 GIC (GB) Esaya Happy Beau d Lena & Gert Nordström 350
12 GIC S*Herrgryts Zaga n21 Lena Berglund 350
12 IC DK*Khin-Mya’s Sherman a Eva & Hasse Persson 350
12 SC S*Raus Höjden’s Melwin Why Not a Anders & Christina Nilsson 350
16 IC S*Moviken’s Amarula n21 Madelene Jonsson 340
17 EC NL*Wilhelmus v. Nassau Donkersnoet c Katarina Åström 320
18 GIC S*Birmastans Barbamama g21 Maggan Norlander 310
19 IC S*Ziblora’s Narzizzie a Inger Landén 250
20 IC S*Super Classic’s Madame Maxime c21 Anita Ekholm 210

Bästa kastrat

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EP EC S*Summerday’s Sweet Sensation n Lisbeth Larsson & Bert Persson 1779
2 IP & EC S*Chimärs Francesca DSM a Anette Lundin 1741
3 EP & EC S*Provitas Sabina c21 Marie-Helen Lindholm 1343
4 EP & GIC SW’03 S*Sunlands Amigo DSM n Sylvia Johansson 1214
5 GIP S*Moneri’s Prince Giljam b Veronica Trogen 1139
6 GIP S*Jämmerdalens Deci Mahl c Ann-Charlotte & Sven-Erik Andersson 612
7 SP & EC S*Raus Höjden’s Amina n Lena Ekström 573
8 SP N*Turtlecat’s Mango Suprise n Nils Axel Nissen 490
9 EP CH S*Raus Höjden’s Pauline b Anders & Christina Nilsson 310
10 EP & EC S*Rawalpindi’s Shamora DSM n Birgitta Strandberg 210

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 S*Super Classic’s Madame Maxime c21 Anita Ekholm 476
2 S*Ida’s Baronesse f Liz Verkénius 400
3 S*Raus Höjden’s Bobby Brown n Lena Ekström 391
4 S*Everglowe’s Naomi b Maria Silén 350
4 S*Raus Höjden’s Bellamie a21 Lena Ekström 350
4 N*Turtlecat’s Minx Cocoa Cream b Nils Axel Nissen 350
7 Far East Noor Firaze a Katarina Åström 260
7 S*Qremello’s Signe Tillisch B g21 Siw Nordlund 260
7 S*Sajberkattens Sweet Suprise n Lena Berglund 260
10 N*Izapearl’s Fonzie n Lisbeth Larsson & Bert Persson 240

Bästa senior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EC S*Kumayama Minami DSM n Monica Tranströmer 539
2 EP EC S*Summerday’s Sweet Sensation n Lisbeth Larsson & Bert Persson 529
3 IP & EC S*Chimärs Francesca DSM a Anette Lundin 525

Bästa veteran

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 SP & EC S*Raus Höjden’s Amina n Lena Ekström 519
2 EP & GIC SW’03 S*Sunlands Amigo DSM n Sylvia Johansson 515
3 EP CH S*Raus Höjden’s Pauline b Anders & Christina Nilsson 511
4 IP & EC S*Chimärs Francesca DSM a Anette Lundin 411
5 EP & EC S*Rawalpindi’s Shamora DSM n Birgitta Strandberg 406
6 EP S*Blå Nyckelns Marwin n Kerstin Knutsäter 305

Bästa avelshona

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 GIC Shenandoahs Unni n Lena & Gert Nordström 692

Bästa avelshane

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 GIC (GB) Esaya Happy Beau d Lena & Gert Nordström 674

Bästa uppfödning

Placering Titel Katt Ägare Poäng
1 Raus Höjden’s Lena Ekström 954
2 Shenandoahs Lena & Gert Nordström 903

2008

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EC FIN*Zhamanen Ladhar Bheinn, JW DSM g Maria Touronen 2339
2 GIC S*Summerdays Sweet Bonnie, JW a21 Lisbeth Larsson & Bert Persson 1968
3 EC S*Kumayama Minami, DSM n Monica Tranströmer 1319
4 EC S*Chimärs Francesca, DSM a Anette Lundin 1237
5 IC S*Ma’Ha Gita Icing Sugar n Eva & Hasse Persson 1189
6 EC S*Glitter’s Geronimo d21 Maria Touronen 987
7 EC NL*Wilhelmus v. Nassau Donkersnoet c Katarina Åström 602
8 IC S*Rawalpindi’s Amelia n Birgitta Strandberg 551
9 GIC S*Cavallie’s Almito c Maria Silén 549
10 IC S*Herrgryts Zaga n21 Lena Berglund 522
11 IC Gino van de Simona’s b21 Marie Carlberg 518
12 IC Shenandoah’s Winni g Lena & Gert Nordström 458
13 GIC S*Raushöjden’s Melwin Why Not a Anders & Christina Nilsson 350
14 IC S*Birmastans Barbamama g21 Maggan Norlander 300
15 GIC S* Francescas Maya e21 Anette Lundin 270
15 IC S*Francescas Penelope g21 Anette Lundin 270
17 CH Biseros Queen J. a Katarina Åström 250
17 GIC Caesar a Annika Filander 250
17 EC S*Francescas Cleopatra g21 Anette Lundin 250
20 EC S*Francescas Banshee a Anette Lundin 240
21 CH S*Ziblora’s Narzizzie a Inger Landén 220
22 PR & IC Trevinos Yanomami Yoda b Anneli Ahlström 210
23 CH S*Lilla P’s Beyond Blues b Inger Landén 200
23 CH UK*Maysula Comanche b21 Carina Persson 200

Bästa kastrat

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EP EC S*Summerdays Sweet Sensation n Lisbeth Larsson & Bert Persson 1875
2 EP & IC (N) Turtlecats My a Synnöve Blix Henjesand 1546
3 GIP & EC S*Rawalpindi’s Shamora n Birgitta Strandberg 1137
4 EP & EC FIN*Zhamanen Disteghil Sar b Maria Touronen 845
5 IP & EC S*Provitas Sabina c21 Marie-Helen Lindström 834
6 GIP S*Ma’ha Gita Jam Session n Eva & Göran Johansson 826
7 EP CH S*Raushöjden’s Pauline b Anders & Christina Nilsson 549
8 EP GIC Cheapthrills Rioja, DM d Lena & Gert Nordström 540
9 GIP S*Francescas Geoffery Healey n21 Ditte Freudenthal 525
10 EP CH S*Raushöjden’s Luzinne a Anders & Christina Nilsson 497
11 IP Shenandoah’s Marques de Arienzo d Maria Eriksson 444
12 IP S*Herrgryt’s Aladin n Maria Eriksson 270
13 EP & CH S*Birline’s Harry Potter n21 Helena Rydelius 200

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 CH FIN*Zhamanen Missundaztood n Maria Touronen 1957
2 GIC S*Summerdays Sweet Bonnie a21 Lisbeth Larsson & Bert Persson 1040
3 S*Movikens Amarula n21 Madelene Jonsson 992
4 N*Honeyheart’s Funkmaster a Karin Eriksson 639
5 S*Sun Mountain Grand Warlock n Jenny Silk 350
6 S*Lineahusets Magic Zhaga b Susanne Santana 340
7 CH Biseros Queen J. a Katarina Åström 330
8 S*Kundalini’s Heavenly Blue Haely a Monica Tranströmer 320
9 S*Tjejringens Muffin a Marina Wahlström 300
10 S*Raushöjden’s Bellamie a21 Lena Ekström 280
11 DK*Khin-Mya’s Sherman a Eva & Hasse Persson 250
12 S*Kåbras Grappa b Annicka Brännström 240
13 CH UK*Maysula Comanche b21 Carina Persson 220

Bästa senior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EC S*Kumayama Minami, DSM n Monica Tranströmer 525
2 EC S*Chimärs Francesca a Anette Lundin 519
3 EP & IC N*Turtlecat My a Synnöve Blix Henjesand 473

Bästa veteran

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 GIP & EC S*Rawalpindi’s Shamora n Birgitta Strandberg 512
2 EP CH Raushöjden’s Pauline b Anders & Christina Nilsson 417
3 IP & IC S*Centauri’s Bonnie n Maria Silén 408
4 EP S*Blå Nyckelns Marwin n Kerstin Knutsäter 363
5 EP GIC Cheapthrills Rioja, DM d Lena & Gert Nordström 307

Bästa avelshane

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EC S*Nounou’s A French Love b21 Susanne Andersson 413,3

Bästa uppfödning

Placering Titel Katt Ägare Poäng
1 S*Raushöjdens Lena Ekström 588

2007

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EC S*Chimärs Francesca DSM a Anette Lundin 1879
2 GIC S*Litherna’s Becky Butterfly b Linda Ohlsson 1703
3 EC S*Kumayama Minami DSM n Monica Tranströmer 1701
4 CH SW’07 (N) Honeyheart’s Pretty Scary Silver Fairy JW a Birgitte & Marie Christine Baglo, Norge 967
5 GIC S*Sweet Steps Evita n Lena Efverström 900
6 EC S*Trinity’s Pale Moon Rising a21 Galina Furholt, Norge 410
7 IC S*Cavallie’s Almito c Maria Silén 350
8 GIC Wilhelmus v. Nassau Donkersnoet c Katarina Åström 310
9 IC S*Francescas Maya e21 Anette Lundin 270
9 IC S*Linéahuset’s Poem’s Havanna g Anja Olsson 270
9 IC S*Thuetussen’s Erik den förste a Lotta Tufvesson 270
12 IC Caesar a Annika Filander 250
13 IC S*Källäppans Zora Zoraya d21 Siw Nordlund 250

Bästa kastrat

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EP EC S*Summerday’s Olivia OnMyMind DSM a21 Lisbeth Larsson & Bert Persson 2300
2 SW’05 GIP & IC S*Trinity’s Nam Nam DSM n Siri Steen 2108
3 GIP & IC S*Odenkatten’s Elle DSM c Ann-Cathrine Sandgren 1302
4 EP & CH S*Purpurhjärtat’s Indigo a Anette Helgesson 1299
5 GIP & EC S*Rawalpindi’s Shamora n Birgitta Strandberg 981
6 EP S*Raushöjden’s Nemo n21 Lena Ekström 818
7 IP S*Ma’HaGita Jam Session n Eva & Göran Johansson 744
8 EP & GIP S*Chimär’s Irina n Anneli Pääkkö 619
9 IP GIC Cheapthrills Rioja e Lena & Gert Nordström 531
10 GIP S*Birlines Harry Potter n21 Helena Rydelius 519
11 GIP S*Lovepoem’s Bagheera a21 Marina Wahlström 350
11 EP S*Tjejringens Goman a Marina Wahlström 350
13 IP S*Francescas Geoffrey Healey n21 Ditte Freudenthal 290
14 IP CH S*Raushöjden’s Luzienne a Anders & Christina Nilsson 210
15 EP CH S*Raushöjden’s Pauline b Anders & Christina Nilsson 180
16 GIP S*Snömolnets Carisma n Helena Rydelius 170

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 CH SW’07 (N) Honeyheart’s Pretty Scary Silver Fairy JW a Birgitte & Marie Christine Baglo, Norge 1578
2 S*Summerday’s Sweet Bonnie a21 Lisbeth Larsson & Bert Persson 1096
3 S*Rombergers Needles and Pins a21 Ann Persson 1014
4 S*Raushöjden’s Magic Harmony n21 Lena Ekström 966
5 S*Francescas Penelope g21 Anette Lundin 496
6 S*Birmastans Yabba-Dabba-Doo g Christina & Lennart Bonnevier 413
7 S*Skönhetens Engla b21 Göran Forsberg 340
8 S*AnnMalou’s Isadora n21 Marina Wahlström 290
8 (N) RGJ Cat’s Flight of Fantasy b21 Galina Furholt, Norge 290
10 IP S*Ma’HaGita Jam Session n Eva & Göran Johansson 280
11 IC S*Källtäppans Zora Zoraya d21 Siw Nordlund 270
12 S*Rawalpindi’s Amelia n Birgitta Strandberg 210
12 S*Rawalpindi’s Tindra c21 Birgitta Strandberg 210
14 S*Make My Day’s Stuck on You d21 Anneli Pääkkö 200

Bästa senior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EC S*Chimärs Francesca DSM a Anette Lundin 533
2 EP & EC Trinity’s Nirvana b Siri Steen 530
3 EP EC S*Summerday’s Olivia OnMyMind DSM a21 Lisbeth Larsson & Bert Persson 529
4 EP & GIC S*Kumayama Sakuranbo a Katarina Höglenius 517

Bästa veteran

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 IP GIC Cheapthrills Rioja e Lena & Gert Nordström 521
2 GIP & EC S*Rawalpindi’s Shamora n Birgitta Strandberg 512
3 EP S*Blå Nyckelns Marwin n Kerstin Knutsäter 507

Bästa avelshane

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 GIC Panjandrum Creamcracker e21 Marianne Frederich 406,6
2 GIC Wilhelmus v. Nassau Donkersnoet c Katarina Åström 343,2

Bästa uppfödning

Placering Titel Katt Ägare Poäng
1 S*Raushöjdens Lena Ekström 688
2 S*Rawalpindi’s Birgitta Strandberg 524

2006

SVERAK

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EC S*Kumayama Minami DSM n Monica Tranströmer 1336
2 EC S*Chimärs Francesca a Anette Lundin 985
3 EC S*Francesca´s Afrodite n21 Anette Lundin 917
4 EC S*Glitter´s Glorious Maya d21 Lena Harsten 881
5 EC S*Make My Day´s Hippy Hippy Shake c Lena Harsten 795
6 EC S*Rawalpindi´s Shiny Koh-I-Noor n Birgitta Strandberg 784
7 GIC S*Engelkatten Hang Loose c Elin Hedström 777
8 EC S*Kattapulten`s Fräcke Friskus a Catarina & Caroline Hellström 568
9 GIC (N) Honeyheart´s Twisted Logic JW a Birgitte & Marie Christine Baglo 506
10 GIC S*Ma´ha Gita Backpacker JW a Karin Jadesjö-Ågren 478
11 CH S*Nebulosan´s Caffra Marula a Barbro Gretner 340
12 CH S*Raushöjden´s Kishti b Lena Ekström 320
13 IC S*Francescas Issigonis a Ditte Freudenthal 300
14 GIC S*Biakim´s Maiblue a Catharina Melin 290
14 GIC S*Kattapulten´s Fina Frida a21 Catharina Melin 290
16 GIC Wilhelmus v. Nassau Donkersnoet c Katarina Åström 280
17 EC S*Francesca´s Banshee a Anette Lundin 260
17 GIC S*Rawalpindi´s Rapunzel b21 Birgitta Strandberg 260
19 IC S*Kattnäs Isolde n21 Barbro Gretner 250
20 IC S*Rackenblå Apollon a Pirpa Petsén 230
21 CH S*Klinthede´z Beatutiful Bastian n Eva-Linn Martinsson & Bo-Teddy Klinthede 210
22 IC S*Bonsais Blue Bendixa a Jennie Kallström 180
23 CH S*Nounou´s A French Love b21 Susanne Andersson 150

Bästa kastrat

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 GIP EC S*Summerday´s Olivia Onmymind DSM a21 Lisbeth & Bert Persson 2038
2 EP EC *Anjin San´s L.D.B Yvette DSM b Lisbeth & Bert Persson 1213
3 GIP S*Chimär´s Irina n Annelie Pääkkö 798
4 EP IC S*Snölyktans Baby Pearl n Jennie Kallström 768
5 PR EC S*Tinywinys Umma Gumma Gullefjun n Katarina Rydin 677
6 EP CH S*Raushöjden´s Luzinne a Anders & Christina Nilsson 452
7 GIP S*Mis Tesoritos Mosquito Killer b Karin Jadesjö-Ågren 350
8 EP S*Blå Nyckelns Marwin n Kerstin Knutsäter 310
9 GIP CH S*Birline´s Harry Potter n21 Helena Rydelius 280
9 GIP EC S*Raushöjden´s Prince Oliwer e21 Anders & Christina Nilsson 280
11 GIP S*Snömolnets Carisma n Helena Rydelius 210
11 EP CH S*Raushöjden´s Pauline b Anders & Christina Nilsson 210

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 S*Raushöjden´s Kishti b Lena Ekström 1264
2 S*Nounou´s Pasha de Cartier n21 Catarina & Caroline Hellström 972
3 S*Engelkattens Lilac Lavanda c Elin Hedström 845
4 GIC (N) Honeyheart´s Twisted Logic JW a Birgitte & Marie Christine Baglo 528
5 S*Francesca´s Joystick n21 Catarina & Caroline Hellström 377
6 S*Francesca´s Maya e21 Anette Lundin 370
7 S*Walk on Top Hush Hush Baby n Kathrine Zwierzchowska 320
8 S*Engelkattens Kamelia n Katarina Rydin 310
8 S*Minh Geisha´s Fela b Ulrika Lundin & Ewa Johansson 310
10 IC S*Francescas Issigonis a Ditte Freudenthal 300
11 CH S*Nounou´s A French Love b21 Susanne Andersson 250
12 S*Rawalpindi´s Dancing Queen b Birgitta Strandberg 200
13 Darmagne´s Bluetabby Yoselyn a21 Märtha Nyberg 190
14 S*Make My Day´s Out of The Blue a21 Jennie Kallström 180
15 S*Nounou´s My Immortal c Catarina & Caroline Hellström 170

Bästa senior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 GIP EC S*Summerday´s Olivia Onmymind DSM a21 Lisbeth & Bert Persson 531
2 IP EC S*Trinity´s Nirvana b Siri Steen 522
3 EP CH S*Raushöjden´s Pauline b Anders & Christina Nilsson 472

Bästa veteran

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EP S*Blå Nyckelns Marwin n Kerstin Knutsäter 518
2 EP EC S*Anjin San´s L.D.B Yvette DSM b Lisbeth & Bert Persson 514
3 IP EC S*Rawalpindi´s Shamora n Birgitta Strandberg 508

Bästa uppfödning

Placering Titel Katt Ägare Poäng
1 S*Raushöjdens Lena Ekström 430

2005

SVERAK

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EC S*Chimärs Francesca a Anette Lundin 735
2 GIC S*Summerdays Wait and See n21 Lisbeth & Bert Persson 714
3 EC S*Sunlands Celine n Sylvia Johansson & Ove Nordin 586
4 EC S*Summerdays Olivia onmymind DSM a21 Lisbeth & Bert Persson 540
5 PR EC S*Pytteligan Ace Alakazam a Fam. Hägg 508
6 EC Shenandoahs La Rioja Alta d21 Lena & Gert Nordström 360
6 CH S*Trinity´s Quality By Design b Eva-Tone André 360
7 CH Bonsai´s Femme Fatale a Annelie Bodin 357
8 EC S*Chimär´s Oscar de la Renta n Annelie Pääkkö 340
8 EC Kattapulten´s Fräcke Friskus a Kickan & Caroline Hellström 340
9 EC S*Francescas Banshee a Anette Lundin 330
9 GIC Majik Aussie Beach Boy a Ulrika & Ted-Inge Lundin-Jonsson 330
10 IC S*Francescas Cleopatra g21 Anette Lundin 270
10 CH Wilhelmus v. Nassau Donkersnoet c Katarina Åström 270
11 GIC S*Fjällvindens Maja Piraja g Catrin Bergkvist 260
11 IC S*Mis Tesoritos Querida Esparanza a Lotta Möller 260
11 CH S*Nounou´s Luminous Mitsouko c Kickan & Caroline Hellström 260
12 EC S*Sunlands Donna a21 Ulrika & Ted-Inge Lundin-Jonsson 240
13 EC Palmelids Jessie Joybell a Annelie Bodin 190
13 GIC S*Rawalpindi´s Shiny-Koh-I-Noor n Birgitta Strandberg 190
14 CH S*Nounou´s Voluptous Shalimar a Kickan & Caroline Hellström 180
15 EP Remis Othos Obelix c Annelie Bodin 170

Bästa kastrat

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EP EC S*Anjin San´s L.D.B Yvette DSM b Lisbeth & Bert Persson 1446
2 GIP IC S*Snölyktans Baby Pearl n Jennie Kallström 1172
3 SW´03 EP GIC S*Sunlands Amigo n Sylvia Johansson & Ove Nordin 741
4 EP EC S*Birline´s Greta Garbo g Irene & Charlotte Berglund 689
5 IP IC S*Purpurhjärtats Hedda a Agneta Marin 595
6 Pr IC S*Odenkattens Elle c Ann-Cathrine Sandgren 570
7 Pr EC S*Pytteligan Ace Alakazam a Fam. Hägg 544
8 GIP IDP*Krappdalens Tiffany n Lotta Möller 539
9 EP Ch S*Raushöjdens Luzinne a Anders & Christina Nilsson 480
10 IP EC S*Rawalpindi´s Toblerone n Sylvia Johansson & Ove Nordin 390
11 Pr Ch S*Chimär´s Jaqueline a Anita Halldén 360
12 IP GIC Kumayama Sakuranbo a Katarina Höglenius 340
13 GIP EC S*Trinity´s Loverboy n Eva-Tone André 310
14 IP S*Mis Tesoritos Mosquito Killer b Karin Jadesjö Ågren 290
15 IP GIC S*Chimär´s Irina n Annelie Pääkkö 280
15 Pr EC S*Raushöjdens Prince Oliver e21 Anders & Christina Nilsson 280
16 Pr EC S*Rawalpindi´s Shamora DM n Birgitta Strandberg 220

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 S*Ma´ha Gita Backpacker JW a Karin Jadesjö Ågren 1482
2 S*Summerdays You´re the One JW a21 Lisbeth & Bert Persson 1343
3 Bonsai´s Femme Fatale a Annelie Bodin 724
4 Famana´s Barbie Doll n21 Ulrika & Ted-Inge Lundin-Jonsson 662
5 GIC S*Summerdays Wait and See n21 Lisbeth & Bert Persson 545
6 S*Nounous Embracing Samsara a Kjerstin Bardland 504
7 S*Glitter´s Izzabel n Birgitta Sandgren 409
8 (N) Rowena av Khanikatt f Ketil Myrholt 350
8 CH Wilhelmus v. Nassau Donkersnoet c Katarina Åström 350
9 CH S*Nounou´s Luminous Mitsouko c Kickan & Caroline Hellström 340
10 S*Raushöjdens Vendelay n21 Lena Ekström 300
11 S*Sagastars Valentino d21 Ulrika Lindgren 290
12 S*Raushöjdens Hugo Boss n Lena Ekström 260
13 IC Biseros Garfield QJ a Anders Fjällström 240
14 S*Mis Tesoritas Qaramelle n Lotta Möller 170

Bästa senior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 SW´03 EP GIC S*Sunlands Amigo n Sylvia Johansson & Ove Nordin 529
2 EP S*Blå Nyckelns Marwin n Kerstin Knutsäter 519
3 GIP EC S*Birline´s Doris Day a21 Irene & Charlotte Berglund 318
4 GIP IDP*Krappadalens Tiffany n Lotta Möller 312

Bästa veteran

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 IP EC S*Rawalpindi´s Toblerone n Sylvia Johansson & Ove Nordin 515
2 EP EC S*Birline´s Greta Garbo g Irene & Charlotte Berglund 412
3 EC Alvina f Fam. Hägg 302.5
4 EC S*Rawalpindi´s Shamora DM n Birgitta Strandberg 300

Bästa avelshona

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 IC S*Birline´s Klara-Bella b21 Ulla-Britt Åstrandsson 38

Bästa avelshane

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EC S*Kattapultens Fräcke Friskus a Kickan & Caroline Hellström

Bästa uppfödning

Placering Titel Katt Ägare Poäng
1 S*Birline´s Irene & Charlotte Berglund 70
2 S*Raushöjdens Lena Ekström 64

2004

SVERAK

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EC S*Kumayama Minami n Monica Tranströmer 280.76
2 EC S*Pytteligans Ace Alkazam a June Hägg 247.47
3 GIC S*Centauris Sagarmatha 8848 c Katarina Rydin 237.01
4 EC S*Tinywiny´s Umma Gumma Gullefjun n Katarina Rydin 236.5
5 GIC S*Kattnäs Famous n21 Carina Persson 232.56
6 GIC (N) Almighty Satinsox a Anette Lundin 230
7 EC S*Raushöjdens Prince Oliver e21 Anders & Christin Nilsson 225
8 EC S*Francescas Afrodite a Anette Lundin 220
9 GIC S*Summerdays Sweet Sensation n Lisbeth Larsson & Bert Persson 170
10 CH Bakkaras Ronja n Lotta Tufvesson 135
11 IC S*Francescas Banshee a Anette Lundin 120

Bästa kastrat

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EP EC Anjin San´s LDB Yvette b Lisbeth Larsson & Bert Persson 278.26
2 SW´03 EP GIC S*Sunlands Amigo n Sylvia Johansson & Ove Nordin 275.78
3 IP CH Purpurhjärtats Indigo a Anette Helgesson 267.6
4 GIP EC S*Summerdays Isabelle n Lisbeth Larsson & Bert Persson 246.44
5 GIP Aprodite n Annica Hedörn 225
5 EP S*Blå Nyckelns Marwin n Kerstin Knutsäter 225
5 IP GIC Shenandoahs La Rioja Alta e21 Lena & Gert Nordström 225
8 EP CH S*Raushöjdens Luzienne a Anders & Christina Nilssson 215
9 EP GIC Shenandoahs Mimmi n Lena & Gert Nordström 175
10 GIP EC S*Centauri´s Love Me Two Times n21 Katarina Rydin 146.52
11 EP EC Shenandoahs Ginny a Lena & Gert Nordström 135

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 S*Sunlands Felicia a Sylvia Johansson & Ove Nordin 271.79
2 S*Raushöjdens Nemo n21 Lena Ekström 247.71
3 S*Engelkattens Hot Lips c Katarina & Madelene Rydin 237.64
4 S*Xenti´s Galaxy b Ann-Cathrine Sandgren 202.72
5 S*Saphire Extreme She´s The One a21 Anette Högman & Ellinor Åkerström 191.3
6 S*Sunlands Felina b Sylvia Johansson & Ove Nordin 175
6 S*Xenti´s Beyoncé n21 Ann-Cathrine Sandgren 175
8 S*Summerdays Wait and See n21 Lisbeth Larsson & Bert Persson 155.54

Bästa senior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EP S*Blå Nyckelns Marwin n Kerstin Knutsäter 145.06
2 EP EC Shenandoahs Mimmi n Lena & Gert Nordström 120.09
3 GIP EC S*Charniternas Placido a Carina Persson 120.03
4 EP IC Provitas Hungry Heart a Gullvi Svensson 105.09
5 EP CH S*Raushöjdens Pauline b Anders & Christin Nilsson 100.05

Bästa veteran

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EP EC Anjin San´s LDB Yvette b Lisbeth Larsson & Bert Persson 150.24
2 GIP EC S*Summerdays Isabelle n Lisbeth Larsson & Bert Persson 150.2
3 EP EC Shenandoahs Ginny a Lena & Gert Nordström 150.1
4 GIP Aprodite n Annica Hedörn 150.08
5 EP CH S*Raushöjdens Luzienne a Anders & Christina Nilsson 75.05

Bästa uppfödning

Placering Titel Katt Ägare Poäng
1 S*Raushöjdens Lena Ekström 48

IDP

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 Palmelids Zippy Goo n Eva Benne 389
2 Remiz Othos Obelix c Familjen Bodin-Wikström 260
3 Palmelids Zaza Zoo a Annelie Linhed 200
4 Palmelids Jessie Joybell a Familjen Bodin-Wikström 125
5 Apelias Jewel of the Nile c Rose-Marie Kvillert 47
6 Lorelie´s Frenzy b Inger Ronqvist 42
7 Saphire Extreme Golden Cibola n Karin Jadesjö Ågren 36
8 Stoneridge Let Your Spirit Fly f Karin Jadesjö Ågren 27

Bästa kastrat

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 Sixten a Inger Ronqvist 116

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 Sun Mountain Super Nova f Karin Jadesjö Ågren 100
2 Zazalinas Artemis b21 Annelie Linhed 72
3 Zazalinas Athena n21 Annelie Linhed 56
4 Sun Mountain Moonlight Shadow n Karin Jadesjö Ågren 66

2003

SVERAK

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EC S*Summerdays Olivia Onmymind a21 Lisbeth Larsson & Bert Persson 288.16
2 IC S*Kattapultens Fräcke Friskus a Catharina & Caroline Hellström 236.52
3 EC S*Hemingtons Hera n Anna Walin 235
4 EC S*Trinity’s Kaxxia a Siri Steen & Marie Dalerstedt 225
5 EC S*Trinity’s Nirvana b Siri Steen & Marie Dalerstedt 215
6 IC S*Trinity’s Nam Nam n Siri Steen & Marie Dalerstedt 191.98
7 EC S*Jerkholmens Dennis d21 Inna Adler 180
7 GIC S*Raushöjdens Prince Oliwer e21 Anders & Christina Nilsson 180
9 IC S*Kumayama Minami n Monica Tranströmer 162.71
10 CH S*Odenkattens Elle c Ann-Cathrine Sandgren 151.52
11 IC S*Summerday’s Sweet Sensation n Lisbeth Larsson & Bert Persson 138.16
12 EC S*One of Us Atlas n Emma Bodén 135
12 GIC Shenandoahs La Rioja Alta d21 Lena & Gert Nordström 135
14 EC S*Ma’ha Gita Good Golly Miss Molly n Magdalena Holmström 130
15 EC S*Trinity’s Maniac Mirp n Siri Steen & Marie Dalerstedt 125

Bästa kastrat

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 SW´03 SW´02 EP S*Citizen´s Very Special Girl c Lena Harsten 287.11
2 SW´03 EP GIC S*Sunlands Amigo n Sylvia Johansson & Ove Nordin 282.72
3 EP S*Grazette´s Goes To Far East a Katarina Åström 275.53
4 GIP GIC S*Ekrythias Sheela-Na-Gig a Birgitta Kangedal-Holm 269.79
5 IP EC S*Anjin San’s LDB Yvette b Lisbeth Larsson & Bert Persson 266.87
6 EP CH Windward D Yana n21 Marianne Frederich 262.15
7 EP EC Shenandoahs Ginny a Lena & Gert Nordström 253.8
8 EP S*Black Island Trixi n Lage Hedström 250.81
9 EP S*Provitas Hungry Heart a Gullvi Svensson 241.36
10 EP EC Shenandoahs Mimmi n Lena & Gert Nordström 241.14
11 IP IC S*Rawalpindi’s Kick-Shaw n Petra Jansson 232.54
12 EP S*Blå Nyckelns Marwin n Kerstin Knutsäter 230
12 GIP S*Rawalpindi’s Djahangir n Barbro Gertner 230
14 EP CH IDP*MyMoSan’s Ronja n21 Jan Hernborg 225
14 EP S*Raushöjdens Brown U Evelina n Gunilla & Monica Thern 225
14 IP IDP*Krappdalens Tiffany n Lotta Möller 225
17 PR EC S*Hemmingtons Jason a Lotta Möller 220
18 IP EC S*Summerday’s Isabelle n Lisbeth Larsson & Bert Persson 210
19 GIP S*Romberget’s Salus Samantha n21 Gun Nilsson 151.95

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 S*Summerdays Sweet Sensation n Lisbeth Larsson & Bert Persson 273.41
2 S*Ma’ha Gita Unique n Lisa Karlsson & Ulf Andersson 270.75
3 S*Litherna’s Becky butterfly b Linda Ohlsson & Tobias Hansson 249.28
4 S*Sajberkattens Charming Cheetah n Lena Berglund 238.32
5 S*Keledäggens Lady Labelle n Eva-Linn Martinsson 236.49
6 Milarepas Maa-Nick a Carin Pettersson 232.81
7 S*Provitas Esmeralda Jr a21 Anna Wallin 231.71
8 S*Provitas Galadriel a Magdalena Holmström 225
9 S*Kattapultens Fräcke Friskus a Catharina & Caroline Hellström 181.53
10 S*Provitas Suzzi Q n21 Emma Bodén 165
11 S*Trinity’s Nam Nam n Siri Steen & Marie Dalerstedt 146.98

Bästa senior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EC S*Anjin San’s LDB Yvette b Lisbeth Larsson & Bert Persson 150.32
2 IP EC S*Summerday’s Isabelle n Lisbeth Larsson & Bert Persson 150.26
3 GIP GIC S*Ekrythias Sheela-Na-Gig a Birgitta Kangedal-Holm 150.23
4 EP EC Shenandoahs Mimmi n Lena & Gert Nordström 147.01
5 EP S*Blå Nyckelns Marwin n Kerstin Knutsäter 135.04
6 EP IC S*Provitas Hungry Heart a Gullvi Svensson 130.07
7 EP S*Raushöjdens Luzinne a Anders & Christina Nilsson 105.02

Bästa veteran

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EP EC Shenandoahs Ginny a Lena & Gert Nordström 150.13
2 EP S*Grazette´s Goes To Far East a Katarina Åström 150.11
3 EP S*Black Island Trixi n Lage Hedström 150.06
4 EP EC S*Kyrkskolans Esmeralda a21 Anna Wallin 120.7
5 PR CH S*Kvarnlins Dear Honey Well a Anna Kvarnlin Fingal 90.07

Bästa avelshona

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 GIC Skogshöjdens Desktop Pearl a21 Anna Wallin 40

Bästa uppfödning

Placering Titel Katt Ägare Poäng
1 S*Raushöjdens Lena Ekström 59.67
2 S*Birline’s Irene & Charlotte Berglund 51
3 S*Provitas Anna Wallin 40

IDP

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 Palmelids Wild Whoopie a Annelie Bodin & Jan-Owe Wikström 278
2 Remiz Othos Obelix c Annelie Bodin & Jan-Owe Wikström 233
3 Palmelids Jessie Joybell a Annelie Bodin & Jan-Owe Wikström 150
4 S*Saphire Extreme Golden Cibola n Karin Jadesjö Ågren 46
5 Apelia´s Jewel of the Nile c Rose-Marie Kvillert 44

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 S*Stoneridge Let Your Spirit Fly f Karin Jadesjö Ågren 111

Bästa veteran

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 Palmelids Wild Whoopie a Annelie Bodin & Jan-Owe Wikström 140
2 Gyltbackens Fideli n Rose-Marie Kvillert 46.6

NRR

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 GIC SW´02 Shakira of Sembelance (N) n Aina & Erik Einar Eriksen 254.61
2 EC Bonnie of Semeblance (N) n Aina & Erik Einar Eriksen 236.9

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 S*Rawalpindis Rawanjev a21 Aina & Erik Einar Eriksen 236.07
2 (N) Turtlecat’s Micherie n Synnöve Blix Henjesand 230.93

Bästa avelshona

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EC S*Rawalpindi´s Happy Honeyheart a Aina & Erik Einar Eriksen 112.16

Bästa uppfödning

Placering Titel Katt Ägare Poäng
1 of Sembelance (N) Aina & Erik Einar Eriksen 113.95

2002

SVERAK

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EC S*Summerdays Olivia Onmymind a21 Lisbeth Larsson & Bert Persson 361.68
2 IC S*JaBaDaBaDo Bianka n Ingela Bäckman 316.83
3 IC S*Trinity´s You Angel You c Marie Dalerstedt 311.83
4 EC S*Centauri´s Love Me Two Times a21 Katarina Rydin 311.39
5 EC S*Capalid´s Crash! Boom! Bang! d Maria Billvik 300
6 EC S*Raushöjden´s Amina n Lena Ekström 280
7 EC S*Trinity´s Nirvana b Siri Steen & Marie Dalerstedt 260
8 IC S*Chimär´s Francesca a Anette Lundin 240
9 GIC S*One of us Atlas n Emma Bodén 220
10 GIC Biseros Tara n Kerstin Knutsäter 200
10 IC S*Trinity´s Maniac Mirp n Siri Steen & Marie Dalerstedt 200
12 EC S*Kungsljusets A. Kingston b Lena Harsten 180
13 IC S*Trinity´s Kaxxia a Siri Steen & Marie Dalerstedt 140

Bästa kastrat

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 SW´02 GIP S*Citizen´s Very Special Girl c Lena Harsten 359.01
2 GIP GIC S*Sunlands Amigo n Sylvia Johansson & Ove Nordin 358.99
3 EP S*Rawalpindis Tarragona n Annette & Jan-Erik Wahlberg 343.21
4 EP EC S*Trinity´s Lazy Lizzy n Marie Dalerstedt 331.55
5 EP EC Shenandoahs Ginny a Lena Nordström 331.26
6 EP S*Grazette´s Goes To Far East a Katarina Åström 327.68
7 EP GIC Shenandoahs Mimmi n Lena Nordström 315
8 EP S*Blå Nyckelns Marwin n Kerstin Knutsäter 300
8 GIP IC S*Raushöjden´s Holy Izadora a21 Gunilla & Monica Theern 300
8 GIP CH S*Raushöjden´s Luzinne a Anders & Christina Nilsson 300
11 EP S*Birline´s Charles Ingvar a Karin Bergman 287.59
12 EP S*Raushöjden´s Brown U Evelina n Gunilla & Monica Theern 280
13 GIP CH Zazu a Catharina & Caroline Hellström 260
14 GIP S*Catcollection´s Darling Didrik a21 Marie Carlberg 242.11
15 EP CH S*Giri´s Brown Elo n Anette Lundin 235
15 EP CH S*Raushöjden´s Pauline n Anders & Christina Nilsson 235
17 GIP IC S*Birline´s Åke e Christina Larsson 180
18 EP S*Black Island´s Trixie n Lage Hedström 145
19 IP EC S*Trinity´s Xtremely Xclusive d Siri Steen 140

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 S*Summerdays Sweet Sensation n Lisbeth Larsson & Bert Persson 358.43
2 S*Summerdays Sweet Sharkie a21 Lisbeth Larsson & Bert Persson 344.95
3 S*Kattapulten Fräcke Friskus a Catharina & Caroline Hellström 325.9
4 S*Trinity´s Nam Nam n Siri Steen & Marie Dalerstedt 315.54
5 (N)Almighty Soctch Corner n Lisa Karlsson & Ulf Andersson 313.95
6 S*Raushöjden´s Tamára n Lena Ekström 270
7 S*Cosmonovas Osofin a21 Gabriella Rapp 260
8 S*Centauris Sagarmatha c Katarina Rydin 211.4
9 S*Raushöjden´s Prince Oliver e21 Anders & Christina Nilsson 180
10 S*Make My Day´s Bright Eyes b Yvonne Bergstrand 162.11
11 S*Cosmonovas Quincy Jones a Kerstin Knutsäter 140

Bästa senior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EP EC S*Trinity´s Lazy Lizzy n Marie Dalerstedt 352.6
2 GIP CH S*Raushöjden´s Luzinne a Anders & Christina Nilsson 300
3 GIC Adinnlo Blue Yousee a Katarina Åström 261
4 EC S*Rawalpindi´s Toblerone n Sylvia Johansson & Ove Nordin 220.5

Bästa veteran

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EP S*Grazette´s Goes To Far East a Katarina Åström 351
1 EP EC Shenandoahs Ginny a Lena Nordström 351
3 PR CH S*Kvarnlins Dear Honeywell a Anna Kvarnlin Fingal 300
4 EP S*Black Island´s Trixie n Lage Hedström 160

Bästa avelshona

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 EC S*Birline´s Doris Day a21 Irene & Charlotte Berglund 44.42
2 GIC Shenandoahs Rioja d Lena Nordström 33.36

Bästa uppfödning

Placering Titel Katt Ägare Poäng
1 S*Trinity´s Marie Dalerstedt 59.67
2 S*Raushöjden´s Lena Ekström 51
3 Shenandoahs Lena Nordström 40
4 Cosmonovas Gabriella Rapp 37.33

IDP

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 S*Remiz Othos Obelix c Annelie Bodin & Jan-Owe Wikström

Bästa kastrat

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 S*Hemingtons Jason a Lotta Möller

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 Palmelids Truly Troubadix n Annelie Bodin & Therése Idecrans

Bästa veteran

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 Palmelids Wild Whoopie a Annelie Bodin & Jan-Owe Wikström

Bästa uppfödning

Placering Titel Katt Ägare Poäng
1 Palmelids Annelie Bodin & Jan-Owe Wikström

NRR

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 GIC Bonnie of Semeblance (N) n Aina & Erik Einar Eriksen 287.04
2 GIC (N)Almighty Alba D´Arakan n Hilde Lorvik 180
3 EC DM S*Dorokattens So Pretty g Hilde Lorvik 120
4 IC (N)Almighty Bombay Blue Gin a Hilde Lorvik 80

Bästa kastrat

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 IP EC (N)Turtlecat´s Mikita a Symone Blix Henjesand 337.58

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 SW´02 Shakira of Sembelance (N) n Aina & Erik Einar Eriksen 355.97
2 (N)Almighty Satinsox a Hilde Lorvik 190

Bästa avelshona

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 IC S*Rawalpindi´s Happy Honeyheart a Aina & Erik Einar Eriksen 107.83
2 EC DM S*Dorokattens So Pretty g Hilde Lorvik 53.99

Bästa uppfödning

Placering Titel Katt Ägare Poäng
1 of Sembelance (N) Aina & Erik Einar Eriksen 113.95

Felis Danica

Bästa vuxen

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 Patricia von Gott b Nanna & Flemming Mikkelsen 280
2 Ofelia von Gott b Nanna & Flemming Mikkelsen 240
3 CH S*Backkaras Simson a Tine Søder 230
4 IC Kiru´s Sweet Blue Bizou a Micheyl Riis Vinther 180

Bästa kastrat

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 GIP Kiru´s Lady Anneli n Micheyl Riis Vinther 331.71
2 Himalaya Di Chazan a Ketty Hartwich 310
3 Charsten´s Atila a21 Ketty Hartwich 225

Bästa ungdjur / junior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 Backkara´s Carisma n Nanna & Flemming Mikkelsen 140
2 S*Upsadaisy´s Demeter d Helene Almind 100
3 S*Källtäppans Purrfect Poppoem j Helene Almind 60

Bästa senior

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 GIP Kiru´s Lady Anneli n Micheyl Riis Vinther 210.4

Bästa veteran

Placering Titel Katt Färg Ägare Poäng
1 GIP Kiru´s Lady Anneli n Micheyl Riis Vinther 211.2